Ümmet İftarinda Doğu Türkistan Ve Türkmenler İçin Dua Edildi
Gönüllü Kültür Kuruluşları tarafından düzenlenen Ümmet İftarlarının ilki yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. İftar sonrası Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, Doğu Türkistan’da yaşanan zulümlerle ilgili bilgiler verdi. Programda zulüm altında olan Doğu Türkistan, Irak Türkmenleri ve Müslüman coğrafya için Kur’an okundu, dua edildi.
Ramazan boyunca her Pazartesi Cumhuriyet Meydanı Bürüngüz Camii yanında yapılacak olan iftarlarda, dualar ve yardımlar iki Müslüman ülke için olacak. Bu hafta duaların Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan ve Irak Türkmenleri için olduğu iftar programında katılımcılar hurma simit ve sudan oluşan menüyle iftar yaptılar.
İftar sonrasında konuşan Mazlumder Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş duyarlılıklarından dolayı bütün katılımcılara teşekkür ederek, Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Taş dünyanın yaşanan zulme gözlerini kapatmaması gerektiğini vurguladı.
Programda Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızın maruz kaldıkları zulüm, işkence ve insanlık dışı muameleden bahseden Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, ‘’ Suriye, Filistin, Mısır ve birçok Müslüman ülkede yaşanan zulümleri biliyoruz ve gereken tepkiyi veriyoruz. Aynı hassasiyetin 1949’da bu güne Çin zulmü altında bulunan Doğu Türkistan ve ırak’taki Türkmenler içinde göstermemiz gerekir. Doğu Türkistan’da oruç tutmak yasak, camileri kullanmak yasak, iki çocuk sahibi olmak yasak bunları birçoğumuz bilmiyoruz bunları bırakın Doğu Türkistan diye bir ülkenin varlığından dahi haberdar olmayan insanlar var. Onlar bilmek zorunda değil ama ben ve bizler Doğu Türkistan’ı orada yaşanan zulümleri anlatmak zorundayız. Artık sizlerde oradaki Müslümanların neler yaşadığını biliyorsunuz hiçbir şey yapamıyorsanız en azından dualarınızla onlara destek olabilirsiniz ve sizlerde orada yaşanan zulümleri başkalarının bilmeleri için anlatabilirsiniz’’ şeklinde konuştu.
Program sonrasında katılımcılar hep birlikte namaz kılarak dua ettiler.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×