Nny Üniversitesi'nin Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasındaki Büyük Başarısı
Türkiye’de ilk kez DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na Nuh Naci Yazgan (NNY) Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü iki takım ile katıldı ve vakıf üniversiteleri arasında birinci, katılan 39 takım arasında ise 5'inci oldu.
Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) İnşaat Mühendisliği öğrencilerinde depreme karşı dayanıklı yapı bilincini geliştirmek için düzenlediği üniversiteler arası 'Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın finali, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü (EERI) tarafından 2003’den beri düzenlenen ve bu yıl Türkiye’de ilk kez yapılan yarışmaya üniversitelerin İnşaat Mühendisliği bölümlerinden 39 takım kendilerinin tasarladığı bina modelleriyle katıldı. İstanbul Kongre Merkezi’nde DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın 4 gün süren finali bina modellerinin teknik değerlendirmesi ve takımların proje sunumlarıyla başladı. Final etkinliğinin üçüncü gününde ise bina modellerinin sarsma masası üzerindeki depreme dayanıklılık performansı ölçüldü. Binaların nihai performansları, depreme dayanıklılıklarının yanı sıra yapısal tasarım, mimari, yıllık gelir, maliyet ve deprem performans tahmini açısından da değerlendirildiği yarışmada Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü vakıf üniversiteleri arasında birinci, katılan 39 takım arasında beşinci olarak ilk kez katıldığı yarışmada büyük başarı elde etti.
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, ''İnşaat Mühendisliği Bölümü olarak genç inşaat mühendisi adaylarımızı araştırma ve proje temelli eğitim anlayışımız ile bir ekibin üyesi olarak çalışma becerilerini geliştirici özelliği olan eğitici ve öğretici yarışmalara katılmalarını teşvik ederek daha iyi yetişmelerini sağlıyoruz'' denildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×