Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç:
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, özellikle yaz aylarında bağ ve sayfiye alanlarında oturanların bitki atıklarını evsel atıklarla karıştırarak çöp konteynırlarına boşalttıklarını belirterek bu yönde uyarıda bulundu.
Melikgazi Bölgesi'nin güney kesimlerinin başka bir ifade ile Erciyes Dağı'nın kuzeyinde yer alan çok geniş bir alanın bağ ve sayfiye alanları olarak kullanıldığını hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, "Yaz aylarında bağ ve sayfiye alanlarında büyük bir nüfus yoğunluğu olmaktadır. Belediye olarak hizmetler aksatılmadan belirli bir plan ve koordinasyon içerisinde verilmektedir. Özellikle çöp toplamaya özen gösterilmektedir. Bağ ve sayfiye alanlarındaki hemşerilerimiz bahçe ve bağ bakımları sonrası oluşan bitkisel atıkları ot ve dal gibi atıkları kendi bahçelerinde imha etmeyerek evsel atık olarak değerlendirmekte ve evsel atıkların atıldığı konteynırlara doldurmaktadır. Bu durum hem evsel atıkların toplanmasını güçlendirmek, hem çirkin görüntü oluşturmakta hem de insan ve çevre sağlığını tehdit etmektedir. Belediye olarak gerek yazılı gerek ise sözlü uyarılarımız oluyor. Hatta el ilanları bastırdık. Ancak bundan böyle bağ ve bahçe atıklarını çöp konteynırlarına atanlar için yasal işlem yapılacaktır" dedi.
Büyükkılıç ayrıca, bitki atıkların çürütülerek doğal gübre olarak kullanılabilineceğini sonuç itibari ile çevreci birey olarak da ekonomiye katkı sağlanacağını ifade ederek, bağ ve bahçe atıklarını evsel atıklarla karıştırarak çöp olarak atanlar hakkında Kabahatler Kanunu’nun 44/1 maddesi uyarınca yasal işlem yapılacağını sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×