Ktb Başkanı Şaban Ünlü'den Tüketiciler Derneği Genel Başkanı'na Cevap
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, geçtiğimiz günlerde Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun Ramazan ayında kırmızı et ve ürünlerinde fahiş fiyatlar uygulandığını söylemesi ile ilgili olarak, "Biz Ramazan ayı dolayısıyla pastırma ve sucuğa zam yapmadık" dedi.
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Ramazan ayında kırmızı et ve ürünlerinde fahiş fiyatlar uygulandığını savunmuştu. Ağaoğlu'nun sözlerine yanıt veren Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, "Şimdi Tüketiciler Derneği Genel Başkanı 170 gram pastırmanın 130 liradan satıldığını söylüyor. Biz Ramazan ayı dolayısıyla pastırma ve sucuğa zam yapmadık. Ette bir zam görmedi. Yani bizden çıkış fiyatlarında bir değişiklik yok. Toptan pastırmanın kilosu yani sıra pastırmanın kilogramı 50 lira. Sırt, bonfilede perakende 70, 75 liradan satılıyor. Bizden çıkışı ise sıra pastırma fiyatı 42, 43 lira, sırt pastırmanın fiyatı ise 55 lira civarında satılıyor. Bizden alanlar yüksek fiyata satıyorlarsa ona lafım yok. Hatta bizim burada bazı firmalar yani aynı malı yapıp ta pazar payı fazla olup biraz yüksek fiyata satanlar bile fiyatlarını geri çektiler. Hem Ramazan ayında satışının durmaması için hem de herkesin pastırma sucuğu rahat bir şekilde gücünün yetmesi için Kayseri’de perakende satış fiyatlarımız bu şekilde devam ediyor" diye konuştu.
Ünlü ayrıca, "Sucuk perakendede 30 lira civarında satılıyor. Daha öncede 37, 38 liraya satan arkadaşlarımız bile fiyatlarını 30 liraya çekti. Fiyatta gerileme var, yükselme yok. Şuanda et bu fiyatta giderse zam söz konusu değil ama et fiyatı artarsa tabi pastırma ve sucuk etten yapıldığı için etin fiyat artışı mecburen imalata da yansıyacak. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı açıklamasıyla ilgili olarak belki pastırma gidene kadar birkaç el değiştirir. Belki bir bakkalda, küçük bir yerde o fiyatı görmüştür. Ona göre yazmıştır. Yoksa bizim Kayseri’de biliyorsunuz kale önünde pastırmacılar var. Gidin perakende en iyi sucuğun kilogramı 30 liradan satılıyor. Kara parça dediğimiz pastırmanın perakende fiyatı 50 lira, sırt antrikotun fiyatı 70 lira, bonfilenin fiyatı da 75 liradan satılıyor. Her yerde bu fiyatlar aynı" ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×