Kayseri Ticaret Odası, Irak Toplantısı Kararlarını İlgili Mercilere Aktardı
Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, IŞİD terör örgütünün tehdidi altındaki Irak ile Kayseri’nin ticareti ve ihracatına ilişkin yapılan toplantıda belirlenen sonuçların, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) nezdinde paylaşıldığını söyledi.
Başkan Hiçyılmaz, sonuçların aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile de paylaşıldığını kaydederek, “Kayserili firmaların temsilcilerinin katıldığı Irak’ta yaşanan son gelişmeler ve yaşanan sorunların görüşüldüğü toplantıda alınan kararları ilgili mercilere bildirmiş bulunmaktayız. Yapmış olduğumuz toplantımızdan çıkan; Kuzey Irak- Bağdat güzergâhında ticaretin devamı için güvenliğinin sağlanması, Irak’ta zarara uğrayan firmalara faizsiz kredi ve destek verilmesi, Irak’ta bulunan konsoloslukların ve ticaret ataşeliklerin Türk firmaları ve vatandaşları ile ilgilenmesi ve Irak-Kayseri arasında direk uçak seferlerinin zaman içerisinde yapılabilmesi ana başlıklarında görüşlerimizi aktardık” dedi.
Hiçyılmaz, “DEİK Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, Kayserili firmalarımızın görüşlerinin ilgili kurullarda görüşüldüğü ve yapılabilecekler noktasında adımlar atıldığı bizlere iletilmiştir. Irak’ta yaşanan gelişmelerin seyrine bakarak, şehrimizin ticareti ve ihracatı noktasında yeni girişimlerde de bulunacağız” ifadelerini kullandı.
Başkan Hiçyılmaz, Irak’ta son dönemde yaşanan olayların Kayseri’ye etkilerini en aza indirmek amacıyla çalışmalar yaptıklarının altını çizerek, “Dışişleri Bakanlığı’nca yürütülen Irak Kriz Masası çalışmalarına, Ekonomi Bakanlığı tarafından da katkı sağlanmaktadır. Kamuoyunu bilgilendirmek ve etkin bir karar alma mekanizması oluşturmak adına Kayseri Ticaret Odası olarak, yaşanan gelişmeleri tüm aşamalarda takip etmekteyiz” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×