Kayseri Mahallesi'nde Sona Doğru
Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Yolu projesi içerisinde yer alan Kayseri Mahallesi'nde sona yaklaşıldı. Şehrin yıllar önceki geleneksel hayatına ışık tutacak olan Kayseri Mahallesi projesi, insanları yüzyıl ötesine götürecek.
Kayseri'yi cazibe merkezi haline getiren Büyükşehir Belediyesi'nin kültür sanat ve turizm alanındaki projelerinden birinde daha sona yaklaşılıyor. Selçuklu Medeniyeti Müzesi ile Kültür Yolu projesinin başlangıç noktasını ziyarete açan Büyükşehir Belediyesi, bitiş noktası olan Kayseri Mahallesi'ni de bu yıl tamamlamayı planlıyor. Proje kapsamında şu ana kadar 50'ye yakın konak restore edilirken çevre düzenlemesi ve altyapı çalışmaları da tamamlandı.
Geleneksel Kayseri Mahallesi'ne has bakkal, kasap, fırın, aktar gibi esnafların olacağı mahallede ayrıca butik otel, restoran, kafeterya, sergi salonu gibi turizme dönük tesisler de bulunacak. Sosyal yaşamdan, geleneksel mimariye, yemek kültüründen musikiye kadar eski Kayseri yaşantısına ait birçok unsurun yer alacağı Kayseri Mahallesi'nin bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor.
TEZYİNATI DİKKAT ÇEKİYOR
Dış cephelerindeki onarımla birlikte iç tefrişat ve tezyinat çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Geleneksel Kayseri Evleri'nin mimarisine uygun olarak gerçekleştirilen tavan süslemeleri ahşap oymacılığının en güzel örneklerini yansıtıyor. Ayrıca taş işlemeleri, ahşap süslemeleri ve sütunbaşları da geleneksel dokuya uygun olarak yeniden ortaya çıkartılıyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×