İlk Güneş Enerjisi Santrali Bünyan Köprübaşı Köyünde Kuruluyor
Melikgazi Belediye Başkanı ve Erciyes Enerji Üretim A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Büyükkılıç, Bünyan Köprübaşı köyünde kurulacak olan 1.1 MW'lik Güneş Enerji Santrali çalışmalarını yerinde inceleyerek, gelinen son nokta hakkında yetkililerden bilgiler aldı.
Beraberindeki heyet ile birlikte Bünyan Köprübaşı köyüne giden Başkan Büyükkılıç, Erciyes Enerji Üretim A.Ş. tarafından en modern ekipman ile kurulmakta olan Güneş Enerji santralini çok önemsedikleri, yenilenebilir enerji kapsamında olduğunu ve tamamen doğayla dost enerji üretimi olarak tüm dünyada desteklendiğini söyledi.
Bu projenin yatırım tutarının yaklaşık 1 milyon Euro olduğunu ve yılda 1.6 Milyon kWh elektrik üretmesinin öngörüldüğünü belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, “Güneş enerjisi üretimi açısından Kayseri en fazla yatırım yapılan 2-3 şehirden biridir ve bunda Kayseri ve Civarı Elektriğin teşvik edici rolü çok yüksektir. Kabul işlemleri tamamlandığı taktir de santralimizin Ağustos ayında üretime başlaması hedeflenmektedir.”dedi.
Başkan Büyükkılıç,Köprübaşı köyündeki kurulan santralin Erciyes Enerji Üretim A.Ş'nin ilk Güneş Enerjisi Santrali (GİS) olduğunu ve şirketin yatırım planlamasında kısa süre içerisinde birkaç GİS daha kurarak hizmete sunacaklarını sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×