70 Yaşındaki Hasta Artık Yemek Yiyebilecek
70 yaşındaki mide kanseri hastası Zeynep Kargın, Kayseri Özel Tekden Hastanesi’nde yapılan ameliyat sonrasında sağlığına kavuştu.
3 ay önce mide kanseri teşhisi konulan ve yaşı ile kalp rahatsızlığından dolayı risk taşıdığı için ameliyata alınmayan 70 yaşındaki Zeynep Kargın, Tekden Hastanesi’nde, epidural anestezi yöntemiyle yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Şenel ve Anestezi Ve Reanimasyon Uzmanı Uz. Dr. Emine Bozoğluer’in gerçekleştirdiği ameliyatla 70 yaşındaki hasta artık yemek yiyebiliyor.
TÜRKİYE’DE VE AVRUPA’DA SAYILI MERKEZLERDE YAPILIYOR
Hasta Zeynep Kargın’ı, Türkiye’de ve Avrupa’da sayılı merkezlerde yapılan bir yöntemle ameliyat ettiklerini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Şenel, “Bu hastanın kalbi yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor, o yüzden çok yüksek riski olan bir hasta. Bu nedenle de gittiği hastanelerde kimse ameliyat etmemiş ve bundan dolayı da 3 ay kadar zaman kaybetmiş. Ciddi bulantıları var. Artık tümör o kadar büyümüş ki, midenin tamamını kapladığı için yediği besinleri yutamıyordu, eğer bırakılsaydı ölümü bekleyen bir hasta olacaktı. Biz, farklı bir yol tercih ettik. Epidural anestezi ile hastanın midesinin tamamını aldık. Bu, belden iğne yardımıyla girilip uyuşturularak yapılan bir tedavi. Hasta ufak tefek çekiştirmeleri hissedebiliyor ama acı duymuyor, bilinç kaybı da olmuyor. Hekimi zorlayan bir ameliyat, hasta aksırıyor, öksürüyor. Teknik olarak zor olsa da ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik.” diye konuştu.
Midesi alınan hastanın, ince bağırsağını mide borusuna bağlayarak, yemek yemesini sağladıklarını kaydeden Op. Dr. Mahmut Şenel, tedavinin 12 sürdüğünü söyledi. Op. Dr. Mahmut Şenel, “Bundan sonra gerek tıbbi donanım, gerek tecrübe olarak her türlü kanser hastasını tedavi edecek bilgi ve beceriye sahibiz. Bundan sonraki süreçte hasta ne kadar riskli olursa olsun, hata yakınları ya da hasta kabul ettiği müddetçe tedavi edebiliriz.” diyerek sözlerini tamamladı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×