Özel Dünyam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz:
Özel Dünyam Hastanesi'nde kardiyoloji uzmanı olarak görev yapan Dr. Muzaffer Yılmaz, Ramazan ayında havaların sıcak olması nedeniyle kalp hastalarının oruç tutmasının sakıncalı olduğunu söyledi.
Özel Dünyam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz, Ramazan ayının gelmesi nedeniyle kalp hastalarına uyarılarda bulundu. Yılmaz, aşırı sıcakların vücutta sıvı kaybına neden olacağını belirterek, ’’Bu sene sıcakların başlaması nedeniyle kalp hastalarının sıcaklardan kendilerini korumaları gerekmektedir. Öğle sıcağında dışarı çıkmamaları, çıkmaları gerekiyorsa da sabah saat 10.00-11.00’e kadar, öğleden sonra ise 16.00’dan sonra dışarı çıkmaları gerekir. Bu tür hastalar aşırı sıcaklarda tuz kaybına neden olan aşırı terlemeler nedeniyle vücuttaki elektrolit dengesi bozularak ortaya çıkan ritm bozukluğu, ani ölümlere neden olabilir. Onun için bu tür kalp hastalarının aşırı sıcaklarda dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Bir de bu sıcaklarda kalp hastalarının oruç tutmaları kesinlikle sakıncalıdır’’ diye konuştu.
Yılmaz ayrıca, "Şeker hastaları, tansiyonu olan hastalar, stent takılan hastaların oruç tutmaları bu sıcaklarda oldukça sakıncalıdır. Bu tür hastalarda tuz kaybı ile elektrolit kaybı, ani ölümlere neden olur. Vücudun tuz dengesi ve elektrolit dengesi bozulur. Onun için bu tür hastaların hele hele bu sıcaklarda oruç tutmaları kesinlikle sakıncalıdır. Tansiyonu, şekeri olan hastaların da oruç tutmamaları gerekir. Şekeri olan hastalarda tuz kaybı vücudun dengesini, böbrek fonksiyonlarını bozar. Beyin, kalp, göz gibi diğer organları olumsuz etkiler. Bu tür hastaların aşırı sıcaklarda oruç tutmaları kesinlikle sakıncalıdır. Bu tür hastaların kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×