Tank Modernizasyonu İle Tsk’nın Gücüne Güç Katıyorlar
Kayseri’de bulunan 2’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığında Türkiye’de ilk defa M60T tanka ‘reaktif zırh koruma kabiliyeti’ kazandırılırken, tank ve m113 personel taşıyıcı aracın yanında her biri 2.5 milyon avro değerinde 21 adet Leopard 1A3 köprü sistemi yapıldı.
Kayseri’de 1954 yılında kurulan 2’nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı, tasarım ve üretim faaliyetlerini kapsayan AQAP 2110 NATO Kalite Güvence Sistemi belgesi ile tank ve paletli araçların modernizasyonunu sağlıyor.
2’nci Ana Bakım Merkezi Komutanı Albay İsmail Amanvermez, “Kurulduğu günden bu yana 2’nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığının gerçekleştirdiği en önemli projeler arasında M48A5T1-T2 tank modernizasyonu, TAMAY tank kurtarıcı ve istihkam savaş aracı imalatı, M113 zırhlı personel taşıyıcı modernizasyonu, M113 araçlara uygulanan muhtelif tadilat projeleri ile M60T tank modernizasyonu yer almaktadır” dedi.
Amanvermez, M60T tank modernizasyonu projesinde ilk defa bir Türk tankına reaktif zırh koruma kabiliyeti kazandırıldığını belirterek, "Gücü 1000 beygire çıkarılan ve yanar kovan teknolojisi kullanılan M60T tankına otomatik hedef takip sistemi ve hareketli halde atış kabiliyeti kazandırılarak vuruş gücü önemli ölçüde artırılmıştır. 2’nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı geçmişte uyguladığı projelerden elde ettiği bilgi birikimi, kazandığı kabiliyetler ve yeni teknoloji ürünü donanımı sayesinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bir merkez haline gelmiştir” diye konuştu.
Amanvermez, “Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına uygun olarak 26 metre uzunluğunda kuru ve sulu açıklardan geçmek üzere mevcut Leopard 1 A3 tankları üzerine MLC-70 sınıfı köprü sistemi montajı yapılmaktadır” diye konuştu.
2’nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığında uzmanlaşmış personel tarafından AQAP 2110 standartlarında yenileştirilen paletli araçlar, merkezde bulunan parkurda çeşitli testlerden geçirildi. Parkurda yeni modernize edilen M60T tankı yüzde 30 yan ve yüzde 60 dik engel aşma ile yüzde 45 meyilli araziden inme testlerini başarı ile geçti. M113 zırhlı personel taşıcı da aynı testlerden başarı ile geçti. 6'sı Almanya’da, 15’i ise Türkiye’de üretilen 26 metre uzunluğundaki Leopard 1 A3 kayar köprü sistemi de testlerden başarı ile geçti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×