ERÜ Eski Rektörlerinden Prof. Dr. Cengiz Utaş Kalbine Yenildi
Erciyes Üniversitesi eski rektörlerinden Prof. Dr. Cengiz Utaş, geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti.
Erciyes Üniversitesi eski rektörlerinden 56 yaşındaki Prof. Dr. Cengiz Utaş, İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.
Erciyes Üniversitesi eski rektörlerinden Prof. Dr. Cengiz Utaş 1959’ da Kayseri’de doğdu. Cumhuriyet İlkokulu’nda başladığı eğitimini, babasının görevi nedeniyle Ankara’da sürdürdü. Kavaklıdere İlkokulu’ndan sonra ortaokulu ve liseyi burada tamamlayarak TED Ankara Koleji’nden mezun oldu.
Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapan Cengiz Utaş, Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, mecburi hizmetini yerine getirmek üzere Karabük’e doktor olarak atandı. Mecburi hizmetin ilk yılında, Tıp Fakültesi’ni birlikte okudukları Serap Hanımla hayatını birleştirdi.
1991 yılında kısa dönem askerlik yapan Utaş, İhtisasını tamamladıktan sonra rotasyonla Ankara Hacettepe’de görev yaptı ve daha sonra yurt dışına giderek ABD ve Manchester’de çalıştı.
Erciyes Üniversitesi’nde kariyerini sürdüren Cengiz Utaş, doçentliğe yükseldikten sonra İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı’nı devralarak, 5 yıla yakın Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve iki yıla yakında dekanlık yaptı. Daha sonra ayrılarak, Nefroloji Kliniğini kurdu ve Anabilim Dalı Başkanlığına devam etti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×